04.12.2020
Nawigacja
· Strona główna
· Facebook
· Forum

· Artykuły
· Borowiacki MnO
· MnO Depniemy
· InO Boruta
· CzKTWiP "Biegaczowaty"
· Mistrzostwa LO
· Traper Roku
· Aleja Sław
· Galeria zdjęć
· Kontakt
STK na Facebooku
Linki
LO Czersk
Puchar Borów Tucholskich
Star Worms
KInO Neptun Gdańsk
Komisja InO przy ZG PTTK
Pomorska Komisja InO
KDH Czarne Stopy
UKS Włóczykij Osiek
Bractwo Czarnej Wody z Osia
Harpagan
Opencaching.pl
X-lecie STK LUKS Pol Czersk - Wicia Witkowski - Czas Chojnic
Jest rok 2000. Swoją działalność oficjalnie rozpoczyna Sekcja Turystyki Kwalifikowanej, organizowany jest pierwszy Borowiacki Marsz na Orientację, który na przestrzeni lat staje się imprezą wręcz kultową dla regionalnego środowiska turystycznych zapaleńców. "Początków całego zamieszania należy szukać w obozach rowerowych Billa" - twierdzi Radosław Literski, jeden z założycieli Sekcji. Obozy te organizowane były już na długo przed powołaniem jej do życia. To właśnie Radosław Literski i Wiesław rBillyr1; Narloch już od dekady są mentorami wszystkich członków. "To były czasy..." - wspomina Cywil, jeden z pierwszych członków Sekcji, "Było nas kilku... Emil, Juras, Grzesiek, Mały, Tiduś...". W tej chwili członkami STK LUKS Pol Czersk są przede wszystkim uczniowie i absolwenci czerskich szkół. Jednym z głównych jej celów jest jak największe zachęcanie czerskiej młodzieży do aktywnego spędzania swojego czasu.
Sekcja działa na wielu płaszczyznach "niecodziennej" turystyki. Są to przede wszystkim imprezy na orientację i wspomniane już obozy rowerowe, ale również trekking górski, geocaching, nurkowanie i wiele innych. W ciągu dekady Sekcja wyrobiła sobie markę wśród lokalnego środowiska. W regionie nie ma już imprezy na orientację, w której na podium nie stawali jej klubowicze. Wielokrotnie zdobywali lokalne puchary - Puchar Kociewia oraz Puchar Borów Tucholskich. Dlatego też cele w miarę czasu stały się większe. Starty w wielu imprezach ogólnopolskich, Pucharach Polski oraz Mistrzostwach Polski dają członkom Sekcji możliwość praktycznego rozwijania swoich umiejętności oraz poznawania coraz to nowych ludzi i miejsc w całym kraju. Również na najwyższym poziomie STK może się pochwalić znakomitymi wynikami, m.in. wicemistrzostwem Polski Bartłomieja Gromowskiego w 2008 roku oraz wysokim miejscem Mateusza Dorawy na Mistrzostwach Europy Leśników w Biegach na Orientację. Klubowicze Sekcji wielokrotnie startowali w jednym z najbardziej wymagających ekstremalnych rajdów na orientację w kraju - Harpaganie, gdzie pokazywali, iż potrafią przezwyciężyć nawet najcięższe trasy. Swoje stopy, członkowie stawali również na wielu szczytach polskich i europejskich - tajemnice Karpat, Alp a nawet Kaukazu były już nie raz zdradzane klubowiczom.
Równie często jak pieszo członkowie Sekcji poruszają się na rowerach. Środek Europy na Litwie czy 60 zamków w Szkocji to tylko mała część tego, gdzie rowery firmowane, przez STK zdołały dojechać. Na dwóch kółkach niejednokrotnie przejeżdżana przez członków Sekcji była cała Polska wzdłuż i wszerz. "Jazda na Moskwę! A potem Pekin i cały świat!" - śmieje się Marek Szpręga, jeden z rowerowych zapaleńców w STK. Jednak patrząc na to, w jakim tempie podbijana przez członków Sekcji jest Europa, może nie należy tak do końca brać z przymrużeniem oka jego słów.
W jubileuszowym roku Sekcja Turystyki Kwalifikowanej nie będzie próżnować. Wydany został już okolicznościowy kalendarz. Borowiacki Marsz na Orientację zyskał rangę Ogólnopolską i w ostatni weekend maja będzie można sprawdzić swoje umiejętności. We wrześniu natomiast wszystkie najlepsze drużyny w kraju zmierzą się w Czersku na Drużynowych Mistrzostwach Polski, których współorganizatorem również będzie Sekcja.
Komentarze
Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Aktualnie online
· Gości online: 1

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 30
· Najnowszy użytkownik: Atema
Run, Forest, Run
Własną Drogą
Wygenerowano w sekund: 0.04 204,134 Unikalnych wizyt